"> Quiz on money and price lists for students Quiz on money and price lists for students – Kids Math TV

Quiz on money and price lists for students

Quiz on money and price lists for students. This quiz contains a tabular representation of items which are being shopped for. This price list contains unit costs of each item. The questions asked in these exercises will require addition, subtraction, multiplication or division skills. In some cases, several items are shopped and students are asked to find the total cost of the items. In such cases you can use either addition or multiplication. Solve problems in this quiz and get instant feedback. There is a printable version under the worksheets section. This quiz is for 3rd, 4th, 5th and 6th grade students.

32 FREE Math Ebook Downloads For Members

  • pre-kinder-workbook
  • Kindegarten-workbook
  • 1st-grade-workbook
  • ebook math science social
  • ebook math science social
  • ebook math science social
  • ebook math science social
  • ebook math science social
  • ebook math science social
  • ebook math science social
  • ebook math science social
  • ebook math science social